یکی از مهم‌ترین اعضای حیاتی بدن هر انسانی، دستگاه تنفسی می‌باشد که برای ادامه‌ی حیات، بسیار ضروری می‌باشد. کوچکترین اختلال در این دستگاه باعث بروز بیماریی‌های تنفسی مانند آسم، حساسیت، آلرژی، برونشیت و … می‌شود. پزشکان طب سنتی معتقدند که اغلب بیماری‌های تنفسی به دلیل سردی، عفونت و ضعف سیستم ایمنی بدن می‌باشد. بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌های تنفسی به داروهای شیمیای روی می‌آورند. اگرچه این داروها باعث درمان بیماری می‌شود اما استفاده از قرص و داروی شیمیایی دارای اثرات جانبی خاص خودش نیز می‌باشد. یکی از بهترین روش‌ها برای درمان مشکلات تنفسی و ریوی استفاده از داروهای گیاهی می‌باشد. این داروها طبیعی بوده و هیچ‌گونه اثر منفی بر روی سلامتی شما نمی‌گذارد. 

اکثر سبزیجات دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند. آنتی اکسیدان‌ها این قابلیت را دارند که با تحریک مواد اکسیدان تاثیر منفی آن ها را خنثی کنند. یکی از بیماری‌هایی که در طب سنتی و با مصرف داروهای سنتی به خوبی قابل کنترل است، بیماری آسم یا تنگی نفس و در اصطلاح طب سنتی، بیماری ربو است. استفاده از گیاه بابونه به صورت دمنوش و استنشاق بخار دم کرده بابونه، بسیار در باز شدن مجاری تنفسی و کاهش علائم آسم موثر است.

پزشکان طب سنتی معتقدند که برای کاهش مشکلات تنفسی و ریوی، گیاه مرزنجوش بسیار موثر می‌باشد. این گیاه حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌باشد که سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. همچنین ترکیبات موجود در این گیاه، کاهش‌دهنده‌ی آلرژی نیز می‌باشد. به‌صورت کلی گیاه مرزنجوش باعث تقویت دستگاه تنفسی و افزایش جریان هوا به مسیر بینی می‌شود؛ بنابراین برای درمان مشکلات تنفسی و کاهش مشکلات ناشی از آن بهتر است این گیاه را مصرف کنید.

برای مبارزه با بیماری‌های تنفسی و ریوی، از معجزه‌ی آویشن استفاده کنید. بسیاری از پزشکان طب سنتی برای درمان عفونت دستگاه تنفسی، آویشن را تجویز می‌کنند. آویشن یک ضدعفونی کننده قوی بوده و با خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی خود توانایی مبارزه با مشکلات ویروسی و تنفسی را دارد.