دیابت
بیماری دیابت در اثر قطع تولید انسولین در بدن به وجود می آید و باعث عدم کارکرد مناسب بدن می شود. علت این بیماری به صورت کامل مشخص نیست؛ ولی احتمال می رود این بیماری ژنتیکی باشد و یا عواملی چون بی تحرکی و چاقی عامل ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.دیابتی که از بچگی در بدن وجود دارد، در این حالت بدن انسولین نمی سازد و مشکلات قند پیدا می کنند. نوع دوم که بیشتر بزرگسالان درگیر آن هستند، بدن نسبت به انسولین مقاومت پیدا می کند و نمی گذارد انسولین کار خود را انجام دهند.هر دو نوع دیابت باید کنترل شود در غیر این صورت مشکلات ساز خواهد بود.

از علائم دیابت افزایش اشتها، تشنگی شدید، خشکی دهان، ادرار پی در پی، کاهش وزن ناگهانی، سوزن سوزن شدن در ناحیه پا، خشکی پوست مخصوصا در خانم ها، تاری دید، کم شدن هوشیاری، عفونت مثانه و پوست، زود رنجی و … است. در صورت وجود این علائم باید به پزشک مراجعه شود و از طریق آزمایش خون، از صحت سلامت خود اطمینان یابید.

در صورت ابتلا، برای درمان دیابت پرهیز غذایی بسیار سفارش می شود تا وزن پایین آید؛ در این بیماران اشتها افزایش می یابد و میل این افراد به غذا زیاد می شود، با افزایش اشتها وزن بالا می رود و باعث می شود دیابت بدتر شود. تغذیه دیابتی ها باید پس از آزمایش های لازم و با توجه به میزان قند خون، وعده های مختلف غذایی تنظیم گردد. قند خون بیماران دیابتی در حالت گرسنگی پایین می آید، به همین علت برای این بیماران 6 وعده غذا، 3 وعده اصلی و 3 میان وعده توصیه می شود ولی باید به صورت کنترل شده و در ساعات معینی باشد.

همانطور که می دانید دیابت انواع مختلفی دارد. دیابت نوع 1 یکی از شایع ترین این انواع دیابت است که باید به صورت جدی به درمان آن پرداخته شود. این نوع بیماری که بر اثر حمله سیستم ایمنی بدن و یا ویروس های مختلفی که بر اثر بیماری وارد بدن می شوند ایجاد می شود، باید تحت درمان قرار گیرد.

در واقع در دیابت نوع 1 شاهد این هستیم که قسمتی از بدن که در حال ساخت انسولین است مورد تهاجم سلول های دفاعی بدن فرد یا ویروس های مختلف قرار گرفته و عملیات ساخت و جذب انسولین را مختل می کند. این نوع از دیابت عموما در سنین کم اتفاق افتاده و در طب نوین راهکاری برای درمان آن وجود ندارد.

در واقع طب نوین راهکاری برای درمان دیابت نوع 1 ایجاد کرده و آن تزریق انسولین به بدن فرد است. تزریق انسولین که هم در دیابت نوع 1 و هم در دیابت نوع 2 به عنوان راه درمانی محسوب می شود، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. برای مثال بدن فردی که مبتلا به دیابت نوع 1 است و از انسولین استفاده می کند، به مرور زمان وابسته می شود و اگر انسولین تزریقی وارد بدن وی نشود، ممکن است قند خون بالایی داشته باشد. 

علاوه بر وابستگی بدن فرد به انسولین در روند درمان دیابت نوع 1، ضررهای زیاید به بدن انسان وارد می شود. البته طب سنتی هم راهکار قطعی برای درمان دیابت نوع 1 ندارد و مواردی که بیان می شود بیشتر جنبه کنترل کردن این بیماری را دارند. به همین علت باید توجه ویژه ای در اتخاذ روش درمانی به کار برد. به نظر می رسد استفاده همزمان از راهکارهای طب سنتی و نوین برای درمان دیابت عمل مناسبی محسوب شود.